Ndeshjet e fazës nokaut në FIFA 2022

Finalja e 16-të u luajt nga 3 deri më 7 dhjetor.Fituesit e Grupit A, Holanda shënuan gola përmes Memphis Depay, Daley Blind dhe Denzel Dumfries teksa mposhtën Shtetet e Bashkuara 3–1, me Haji Wright që shënoi për Shtetet e Bashkuara.Messi shënoi të tretën e tij në turne së bashku me Julián Álvarez për t'i dhënë Argjentinës një epërsi me dy gola ndaj Australisë dhe pavarësisht një autogol të Enzo Fernández nga një goditje e Craig Goodwin, Argjentina fitoi 2–1.Goli i Olivier Giroud dhe dylli i Mbappe i mundësoi Francës të fitojë 3–1 ndaj Polonisë, me Robert Lewandowski që shënoi golin e vetëm për Poloninë nga penalltia.Anglia mundi Senegalin 3–0, me golat e ardhur nga Jordan Henderson, Harry Kane dhe Bukayo Saka.Daizen Maeda shënoi për Japoninë kundër Kroacisë në pjesën e parë përpara një barazimi nga Ivan Perišić në pjesën e dytë.Asnjëra skuadër nuk mundi të gjente fituesin, me Kroacinë që mundi Japoninë 3–1 në penallti.Vinícius Júnior, Neymar, Richarlison dhe Lucas Paquetá shënuan të gjithë për Brazilin, por një gol nga koreano-jugori Paik Seung-ho e zvogëloi rezultatin në 4–1.Ndeshja mes Marokut dhe Spanjës përfundoi në barazim pa gola pas 90 minutash, duke e çuar ndeshjen në kohën shtesë.Asnjëra skuadër nuk mundi të shënonte gol në kohën shtesë;Maroku e fitoi ndeshjen 3–0 me penallti.Një hat-trick nga Gonçalo Ramos e çoi Portugalinë të mposht Zvicrën 6–1, me golat e Pepe të Portugalisë, Raphaël Guerreiro dhe Rafael Leão dhe nga zvicerani Manuel Akanji.

Ndeshjet çerekfinale u luajtën më 9 dhe 10 dhjetor.Kroacia dhe Brazili përfunduan 0–0 pas 90 minutave dhe shkuan në kohën shtesë.Neymar shënoi për Brazilin në minutën e 15-të të shtesës.Megjithatë, Kroacia barazoi me Bruno Petkoviç në pjesën e dytë të shtesës.Me ndeshjen e barabartë, një penallti vendosi ndeshjen, me Kroacinë që fitoi 4–2.Nahuel Molina dhe Messi shënuan për Argjentinën përpara se Wout Weghorst të barazonte me dy gola pak para fundit të ndeshjes.Ndeshja shkoi në kohë shtesë dhe më pas penallti, ku Argjentina do të fitonte 4–3.Maroku mundi Portugalinë 1–0, me Youssef En-Nesyri që shënoi në fund të pjesës së parë.Maroku u bë kombi i parë afrikan dhe i pari arab që përparoi deri në gjysmëfinale të konkursit.Pavarësisht se Harry Kane shënoi një penallti për Anglinë, ajo nuk ishte e mjaftueshme për të mposhtur Francën, e cila fitoi 2–1 me golat e Aurélien Tchouaméni dhe Olivier Giroud, duke i dërguar ata në gjysmëfinalen e dytë radhazi të Kupës së Botës.

Ejani dhe dizajnoni ombrellën tuaj për të mbështetur ekipin!

Koha e postimit: Dhjetor-13-2022